top of page
Search

Kaj pa je to sploh Bownova terapija?

  • Writer: tjasapecmanpoles
    tjasapecmanpoles
  • Jan 17, 2019
  • 2 min read



Veliko izmed vas prvič sliši za tovrstno terapijo in se sploh sprašuje ali je terapija primerna zanj. Bownova terapija prihaja iz Avstralije, kjer jo je razvil Thomas Bowen (1916–1982). Gre za nežne gibe preko vezivnega tkiva, ki so jih poimenovali po Bownu, Bownove poteze. Poteze izvajamo na točno določenem delu telesa, v določenem zaporedju in tako sprožamo v telesu odziv. Terapevt stimulira telo tako fizično kot energijsko. Gre za celostno terapijo, in čeprav vas mogoče boli noga, gleženj ali palec terapijo vedno izvajam na celotnem telesu. Ko se v telesu poruši ravnovesje (prekomerna obremenitev, nepravilni položaji, stres, ) privede do bolečin, bolezni, izgorelosti,… S terapijo telo na nek način resetiramo in mu omogočimo da poišče nov balans.


»Bownova poteza z nežnim pritiskom na mišico ali kito v medceličnini in v vezivnem tkivu spremeni iz želatinastega v bolj prožno stanje. Posledično pride do boljše hidracije tkiv, boljšega limfatičnega pretoka in zmanjšanega pritiska na perifernem živčevju. Bowen je opazil, da je to tkivo, imenujemo ga tudi fascija, eno najpomembnejših anatomskih struktur v telesu.

Fascijo sestavljajo čvrsti pasovi vezivnega tkiva, ki prekrivajo vsako strukturo v telesu. Vsak organ v telesu in vse mišice so obdani z njo.

Funkcije fascije so:

-povezuje, podpira in obdaja vsa ostala tkiva,

-omogoča prilagajanje in gibanje med različnimi deli telesa,

-deluje kot avtocesta za električne/energetske tokove,

-je medij, v katerega pritekajo celična hranila in se iz njega izločajo toksini, v medceličnini prihaja do številnih biokemičnih reakcij in izmenjav, obenem pa obdaja tudi živčne končiče, mezgovnice in bezgavke. Vibracije in neznatni električni impulzi, ki jih sprožajo nežni Bownovi potegi, se prek medceličnine v telesu hitro širijo, seveda pod pogojem, da je telo zadostno hidrirano.« POVZETO PO (https://dbts.si/S60010/D21/Kako+terapija+deluje)


In koliko terapij je potrebnih? Najbolje, da poslušamo svoje telo. Včasih so dovolj že tri terapije, včasih pa je potrebno več. Izvajamo jo v razmaku 5-10 dni, izjeme so nosečnice , cerebralna paraliza in možganske poškodbe(pogosteje) ter Parkinsonovi bolniki in bolniki z Multiplo sklerozo (izvajamo redkeje).

 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page